SIKÇA SORULAN SORULAR

Kapıda Ödeme Seçeneği Var mı?

Kapıda ödeme seçeneği mevcut değildir.

Kredi Kartı İle Ödeme Seçeneği Var mı?

Kredi veya Banka Kartı ile Website / Uygulama üzerinden Online ödeme seçeneğimiz mevcuttur. Tek çekim ve Taksit imkanı sunulmaktadır.

Banka Havalesi İle Ödeme Seçeneği Var mı?

Banka Havalesi ile ödeme seçeneğimiz mevcuttur. QNB Finansbank hesabımızı kullanabilirsiniz.

Aldığım Ürünü İade Edebilir miyim?

CAYMA / İADE KOŞULLARI

  • Kullanıcı talep ettiği ürün’ü kargodan teslim almakla yükümlüdür. Ürün; KonsolMatik’e iade bildirimi yapılmadan, ürün Talep Eden Kullanıcı tarafından teslim alınmaz ve ürün Sahibi Kullanıcı’ya geri giderse, KonsolMatik, ürün Sahibi Kullanıcı adına tahsil ettiği bedelden hizmet bedeli ve ürün’ün geri gitmesinden dolayı haksız olarak ürün Sahibi Kullanıcı üzerinde doğan masrafları keserek kalan tutarı ürün Talep Eden Kullanıcı’ya iade eder. KonsolMatik hizmet bedelini tek taraflı olarak belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.
  • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği kullanılmış/ikinci el ürün ise, Kargo firması kaynaklı herhangi bir hasar durumu olmadan, ürünün Kargo firması tarafından kendisine teslim edildiği gün dahil, 3 (üç) gün içerisinde kontrol etme, onaylama ve iade koşulları doğrultusunda iade etme hakkı bulunmaktadır. Bu 3 (üç) gün içerisinde herhangi bir kontrol, onay veya iade işlemi yapılmaz ise, ürünler onaylanmış olarak kabul edilecek ve ürün bedeli ürün sahibi kullanıcıya transfer edilecektir. Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın, kullanılmış/ikinci el ürün’ün ayıplı olması, ürün’ün ilandaki ve resimdeki niteliklere uygun olmaması, ürün’ün ilanda ve resimde yer almayan bir hasar içermesi, ürün’ün orijinal marka iddiasıyla satılmasına rağmen orijinal marka olmaması halleridir. Bu durumlardaki iadelerde Kargo masrafları Ürün Sahibi Kullanıcı tarafından karşılanacaktır. Ürün Talep Eden Kullanıcı, ürün’ü yanlış/farklı, eksik ve belirtilenden farklı olarak büyük hasara sahip olması durumlarında iade edebilir, fakat Platform’da ayrıca kullanılmış/ikinci el ürün satışı yapılıyor olması sebebiyle, salt mutat kullanımdan doğan ve tahmin edilebilir yıpranma/hasar iade sebebi sayılmaz
  • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği yeni (sıfır) ürün ise Kargo firması kaynaklı herhangi bir hasar durumu olmadan, ürünün Kargo firması tarafından kendisine teslim edildiği gün dahil, 3 (üç) gün içerisinde onaylama, 14 (on dört) gün içerisinde cayma ve iade koşulları doğrultusunda iade etme hakkı bulunmaktadır. Bu 3 (üç) gün içerisinde onay işlemi yapılmaz ise, ürünler onaylanmış olarak kabul edilecek ve ürün bedeli ürün sahibi kullanıcıya transfer edilecektir. Ürün Talep Eden Kullanıcı, elektronik yeni (sıfır) ürün’ü ilgili mevzuat gereği kargo teslim tarihi dahil 14 (ondört) gün içerisinde, cayma ve iade koşulları doğrultusunda  herhangi bir gerekçe göstermeksizin Kargo masrafını karşılamak şartı ile cayma/iade hakkını kullanabilir. Ancak ürünün orijinal kutusu ve ambalajının zarar görmesi/açılması, faturası ve tamamlayıcı aksesuarlarının olmaması, ürün jelatinlerinin sökülmesi, montaj yapılması vb. durumlarda ürünün yeni/sıfır olarak satılabilir özelliğinin kaybolması nedeni ile cayma ve iade hakkı kullanılamaz. Ayrıca elektronik ve dijital ortamda anında ifa edilen ve tekrar kullanılması mümkün olmayan ürünler (seri numarası, lisans anahtarı, key, süreli abonelik ve üyelikler vb.) cayma ve iade kapsamı dışındadır.
  • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği ürün, Kargo firması görevlileri tarafından kendisine teslim edilirken görevlilerin yanında paketi/kutuyu ve içindekileri kontrol etmesi, denemesi gerekir. (Kargo görevlileri kontrol için beklemekle yükümlüdür.) Pakette ve içindeki ürünlerde herhangi bir ezilme, hasar, kırık, yırtık, ıslanma vb. olumsuz durumlar var ise paketin ve ürünlerin fotoğraf/video çekimlerini yaparak, görevliler ile beraber hasar tespit tutanağı tutularak iade etmesi gerekir. Aksi bir durumda veya sonradan tespit edilen Kargo firması kaynaklı hasar/olumsuzluk durumlarında kullanılmış/ikinci el ve yeni (sıfır) ürünler dahil, hasar tespit tutanağı olmadan ürün iadesi mümkün değildir.
  • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği kullanılmış/ikinci el ve yeni (sıfır) ürünü, Kargo firması tarafından hasarsız ve sorunsuz teslimat koşulu ile kendisine teslim edildiği gün dahil, kullanılmış/ikinci el ürün iade süresi olan 3 (üç) gün ve elektronik yeni (sıfır) ürün iade/cayma süresi olan 14 (ondört) gün içinde dahi, ürün talep eden kullanıcının kendi kullanımından kaynaklı ürünü bozması, hasar vermesi, kırması vb. durumunda iade etmesi mümkün değildir.

Daha detaylı bilgi için Kullanıcı Sözleşmesi inceleyiniz.

Param Güvende mi?

Alıcı ve Satıcılar için ödemelerin tamamı sipariş başarılı bir şekilde sonuçlanana kadar Havuz hesabında bekletilmektedir. Alıcı Kullanıcı Sözleşmesi belirtilen sürede ürüne onay vermeden ödemesi Satıcıya aktarılmaz. Alıcının Cayma/İptal/İade koşullarında parası güvenle iade edilir. Satıcılar içinde yine Kullanıcı Sözleşmesi belirtilen sürede ödemesini güvenle alır.

Neden KonsolMatik'ten Almalıyım?

KonsolMatik’in kuruluş amacı öncelikli olarak oyun, konsol, playstation, aksesuar vb. ürünlerin alım süreçlerinin güvenli ve kurumsal olarak yönetilmesi / idare edilmesini sağlamaktır. Ayrıca satis.konsolmatik.com üzerinden alacağınız tüm  ürünlerde, hizmetin kalite takibi, alıcı haklarınızın korunması, ödeme / işlem güvenliği gibi kişisel bilgilerinizin korunması / güvence altına alınmasını da sağlamaktadır.

Neden KonsolMatik'te Satmalıyım?
  • Öncelikli olarak Platform sadece Oyun, Konsol, Playstation vb. ürünler üzerine kurulmuş Türkiye’nin ilk ve tek en büyük sıfır-ikinci el Oyun, Konsol, Playstation, yedek parça ve aksesuar alım-satım pazaryeridir.
  • KonsolMatik üzerinden satışını yaptığınız tüm ürünlerin ödemesi güvenli ve sorunsuz bir şekilde size ulaşır.
  • Geniş ödeme seçenekleri ve taksitlendirme avantajı ile alıcı için tercih sebebidir.
  • Uygun kargo ücreti ile alıcı ve satıcıyı aşırı nakliye ücretlerinden kurtarır.
  • Güvenli ve tanınmış bir markada ürünlerin satışını yapmak daha kolay ve hızlıdır.

SATICI OLARAK SİZE DÜŞEN ÖZELLİKLE 2.EL ÜRÜNLERİN EKSİKLERİNİ, HATALARINI ALICIYI ALDATMADAN AÇIK BİR ŞEKİLDE BELİRTMEKTİR.

Telefonla Arayarak Sipariş Verebilir miyim?

Telefon görüşmelerinde website / uygulama kullanım yardımı ve diğer teknik işlemler için destek verilmektedir. Alım-Satım işlemlerinde çok fazla detay ve seçenek bulunduğu için websitemiz veya mobil uygulamalarımızdan siparişlerinizi kendinize göre özelleştirerek sizin yapmanız gerekmektedir. Ayrıca dijital sistemlerimiz, aldığınız hizmetlerin kayıtlarını, destek taleplerinizi, konum ve adres bilgilerinizi, sistemdeki çeşitli promosyon ve kampanyaları, kazandığınız puan ve indirimlerinizi takip etmeniz için de büyük kolaylık sağlayacaktır.

Aldığım Ürün Ne Kadar Sürede Gelir?

Siparişiniz sonrası tüm hazırlık aşamaları anında başlamaktadır. Standart olarak satıcının ürünü maximum 3 gün içinde kargoya vermesi gerekir. Belirlenen süre içinde kargolama yapılmaz ise sipariş iptal edilir ve paranız güvenle size iade edilir.

Bilgilerim, Ödemem Güvende mi?

Ödeme işlemleriniz ve ayrıca sistemde oluşturduğunuz dijital bilgileriniz, KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) kapsamında KonsolMatik koruması ve güvencesi altındadır. Dijital verileriniz Türkiye lokasyon sunucularımızda yüksek güvenlik önlemleri ile saklanmaktadır. Ayrıca web, uygulama, telefon vb kanallar üzerinden yapacağınız tüm işlemler Tüm dünyada standart olarak kullanılan SSL güvenlik protokolleri ile şifrelenmektedir. SSL güvenlik doğrulamasını tarayıcınızın adres çubuğundan inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartım Güvende mi?

Website veya uygulamalarımız üzerinden yaptığınız tüm işlemler SSL güvenlik protokolleri ile şifreli olarak gerçekleşmektedir. Kredi kartı ile ödeme yaptığınız anda girdiğiniz tüm bilgiler internet tarayıcınız ve banka sistemleri arasında şifrelenerek korunmaktadır. Kart bilgileriniz KonsolMatik ve Banka personelleri dahil hiç bir kimse tarafından görüntülenemez. Ancak bilgisayar ve telefon güvenliğinizi Antivirus ve benzeri güvenlik yazılımları ile sizin sağlamanız gerekmektedir.

Hangi Bölgelerde Hizmet Veriliyor?

Ülkemizin tamamında aktif olarak hizmet verilmektedir. Ayrıca firmamız Türkiye geneli tüm şehirlerde ve yaklaşık 1500 konumda fiziksel şube hizmeti verebilmek için çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir.

Siparişi İptal Edebilirmiyim?

Kullanıcılarımız sipariş verdiği ve satın aldığı ürünü, kargoya verilmeden önce iptal etme hakkına sahiptir. Kargoya verilmiş ürünlerde Cayma/İade hakkı kullanılacaktır. Daha detaylı bilgi için Kullanıcı Sözleşmesi inceleyiniz.