Satıcılar İçin Bilgilendirme

Nasıl Satış Yaparım?

1

Bireysel mi? İşletme mi?

Tek bir ürün satıyorsan Bireysel Plan senin için uygun. İşletme olarak birden fazla ve sürekli olarak satış yapıyorsan İşletme Planlarımızdan birini seçmen uygun olacaktır. Abonelik Planlarımızı incele.

2

Planı Seç ve Kayıt Ol!

Sana uygun abonelik planını seçtikten sonra kayıt için bilgilerini gir ve onaya gönder. Onay sonrası ürünlerini yüklemeye hazırsın. Sana iletilen yönergeleri takip ederek Mağaza/Satış Merkezi kurulumunu tamamla.

3

Ürünleri Yükle!

Ürünleri tek tek açıklamaları ile birlikte eksiksiz olarak sisteme yükle. Satıcı olarak özellikle 2. el ürünlerde dikkat etmen gereken en önemli nokta dürüst ve adil olmandır. Ürünün ayıbı ne ise çekinmeden belirt. Sonradan iadeler ile çok uğraşır ve zarar edersin.

4

Başlığa Dikkat Et!

Yeni ürün eklerken ürün başlığına dikkat et. Ne çok uzun ne çok kısa. ”Ankara Satılık 2 ikinci el playstation 4 500 GB HDD orijinal çift kol” gibi başlık girebilirsin. Ortalama 4 adet net çekilmiş ürün resmi yükleyebilirsin.

5

Fiyat ve Açıklama!

Piyasa değerine göre fiyat belirlemelisin. Fiyat ne kadar uygun olursa o kadar hızlı satabilirsin. Açıklama kısmına ürünün eksikleri, hataları, extraları ve benzeri ne kadar detay varsa hepsini madde madde belirtmelisin. Bu şekilde soru yağmuruna da tutulmassın.

6

Ayarlara Dikkat!

Kategori bölümünü dikkatlice seçmelisin. Ürün hangi kategorilerde yer alıyorsa tek tek işaretlemelisin. Ürün ID kimliği, stok durumu, teslimat ve kargo seçeneği, ürün özellikleri gibi diğer ayarları mutlaka yapmalısın. Kargo ücreti Alıcılar gibi senin içinde 5 desi/kg kadar 25 TL dir. 5 desi/kg üzerinde olan ürünlerde artan her 1 desi/kg için +3,5 TL extra kargo ücreti kesintisi yapılır. Ücret sana ait olursa ürün alıcı için daha çekici hale gelecektir.

7

İstikrarlı ve Dürüst Ol!

Tek bir ürünü satayım bir daha yolum düşmez diye düşünme. Yolun mutlaka bir daha düşecektir. Alıcıyı aldatacak ve kandıracak herhangi bir hile yapma, yaparsan bir daha buralarda gezemezsin. Dürüst ve adil bir satıcı olmaya odaklan acele etme.

8

Paketleme ve Kargo!

Sipariş sonrası 3 iş gününde ürünü kargoya vermen gerek. Bu süreyi aşarsan satış iptal olur, ceza alırsın ve satıcı puanın düşer. Paketlemeyi çok iyi yapmalısın. Her ihtimale karşı paketleme aşamasında resim ve video kaydı al. Kargo kodu için bizden haber bekle. Kargoda ürün hasar görürse sorumluluk sana aittir aman dikkat et.

9

Doğrulama!

Hangi abonelik planında olursan ol doğrulama yapman çok önemli. Alıcılar ürün aldığı satıcı/mağaza profillerine, doğrulama durumlarına, yorum ve incelemelere, yıldız ve rozet derecelerine çok dikkat ederler. 

10

Rozet Sistemi!

Rozet sistemi senin ne kadar güvenilir ve başarılı bir satıcı olduğunu gösterir. Rozetler başarılı ve sorunsuz satış yaptıkça zamanla otomatik olarak kazanılır. Örnek olarak 10 satıştan 9’u sorunsuz ve problemsiz olursa Başarılı Satıcı/Mağaza rozetini otomatik olarak alırsın. Kendini kanıtlamak için zamandan bağımsız olarak beklemeden bazı rozetleri ücretli olarak talep edebilirsin. Satışlarda hile yaparsan rozetlerin alınacağını ve aboneliğin iptal edilebileceğini unutma.

11

Öne Çıkarma ve Sipariş Durumları!

Ürünlerini veya mağazanı daha fazla kullanıcıya göstermek istersen Ürün ve Mağaza öne çıkarma paketlerini kullanabilirsin. Bu şekilde binlerce satıcı ve ürün arasında daha çok dikkat çekerek daha fazla satış yapabilirsin.

Sipariş geldiğinde hemen hazırlık yapmalı ve ürünü kargoya vermelisin. Kargolama sonrası sipariş durumunu Kargoya Verildi olarak hemen güncellemen gerekir. Sistemi anlık olarak takip etmeli ve güncellemen gereken alanları güncel tutmalısın.

12

Müşteri Soruları!

Tüm ürünlerin kendi sayfalarında Satıcıya/Mağazaya soru sor butonu bulunmaktadır. Gelen soruları takip etmeli ve iletişim bilgisi paylaşmadan sorulara en hızlı şekilde yanıt vermelisin. Cevaplanmayan sorular alıcı kaybına ve mağaza puanı kaybetmene neden olabilir.

13

Stok Durumu!

Ürünü KonsolMatik üzerinden veya farklı bir platformdan sattıysan vakit kaybetmeden anında Stok Durumunu ”Satıldı/Tükendi” olarak güncellemelisin. Olmayan bir ürün için Alıcının ödeme yapması ve sonrasında iade ile uğraşması güzel bir durum değil. Kendini alıcı yerine koy ve güncelleme yapmayı unutma. Bu durumu toplamda 3 kez tekrar edersen aboneliğin iptal edilir.

14

Ödemeler!

2. el ürünlerde sipariş günü dahil 10 iş günü içinde ödemen hesabına yatar. (3 gün senin kargo süren, 3 gün kargonun ulaşması, 3 gün alıcının kontrol etmesi ve onaylaması)

Yeni/sıfır ürünlerde sipariş günü dahil 20 iş günü içinde ödemen hesabına yatar. (3 gün senin kargo süren, 3 gün kargonun ulaşması, 14 gün alıcının cayma hakkı süresi)

15

İptal/İade/Değişim ve Cayma!

İptal, İade, Değişim ve Cayma Hakkı Koşulları için TIKLA

Şimdi Satışa Başla