İptal-İade-Cayma ve Değişim Koşulları

İPTAL KOŞULLARI

Kullanıcılarımız sipariş verdiği ve satın aldığı ürünü, kargoya verilmeden önce iptal etme hakkına sahiptir. Kargoya verilmiş ürünlerde Cayma/İade hakkı kullanılacaktır. Ödeme İadesi aşağıdaki koşullar ile sağlanmaktadır.

 • Ödeme Banka Kartı ile Online olarak yapıldı ise iptal / iade işlemleri (Bankanıza bağlı olarak) ortalama 15-20 iş günü içerisinde hesabınıza / kartınıza yansır.
 • Ödeme Kredi Kartı ile Online olarak yapıldı ise iptal / iade işlemleri (Bankanıza bağlı olarak) ortalama 3-5 iş günü içerisinde hesabınıza / kartınıza yansır.
 • Ödeme Havale/EFT olarak yapıldı ise iptal / iade işlemleri 24 saat içerisinde hesabınıza / kartınıza yansır.

CAYMA / İADE KOŞULLARI

 • Kullanıcı talep ettiği ürün’ü kargodan teslim almakla yükümlüdür. Ürün; KonsolMatik’e iade bildirimi yapılmadan, ürün Talep Eden Kullanıcı tarafından teslim alınmaz ve ürün Sahibi Kullanıcı’ya geri giderse, KonsolMatik, ürün Sahibi Kullanıcı adına tahsil ettiği bedelden hizmet bedeli ve ürün’ün geri gitmesinden dolayı haksız olarak ürün Sahibi Kullanıcı üzerinde doğan masrafları keserek kalan tutarı ürün Talep Eden Kullanıcı’ya iade eder. KonsolMatik hizmet bedelini tek taraflı olarak belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.
 • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği kullanılmış/ikinci el ürün ise, Kargo firması kaynaklı herhangi bir hasar durumu olmadan, ürünün Kargo firması tarafından kendisine teslim edildiği gün dahil, 3 (üç) gün içerisinde kontrol etme, onaylama ve iade koşulları doğrultusunda iade etme hakkı bulunmaktadır. Bu 3 (üç) gün içerisinde herhangi bir kontrol, onay veya iade işlemi yapılmaz ise, ürünler onaylanmış olarak kabul edilecek ve ürün bedeli ürün sahibi kullanıcıya transfer edilecektir. Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın, kullanılmış/ikinci el ürün’ün ayıplı olması, ürün’ün ilandaki ve resimdeki niteliklere uygun olmaması, ürün’ün ilanda ve resimde yer almayan bir hasar içermesi, ürün’ün orijinal marka iddiasıyla satılmasına rağmen orijinal marka olmaması halleridir. Bu durumlardaki iadelerde Kargo masrafları Ürün Sahibi Kullanıcı tarafından karşılanacaktır. Ürün Talep Eden Kullanıcı, ürün’ü yanlış/farklı, eksik ve belirtilenden farklı olarak büyük hasara sahip olması durumlarında iade edebilir, fakat Platform’da ayrıca kullanılmış/ikinci el ürün satışı yapılıyor olması sebebiyle, salt mutat kullanımdan doğan ve tahmin edilebilir yıpranma/hasar iade sebebi sayılmaz
 • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği yeni (sıfır) ürün ise Kargo firması kaynaklı herhangi bir hasar durumu olmadan, ürünün Kargo firması tarafından kendisine teslim edildiği gün dahil, 14 (ondört) gün içerisinde onaylama, cayma ve iade koşulları doğrultusunda iade etme hakkı bulunmaktadır. Bu 14 (ondört) gün içerisinde onay işlemi yapılmaz ise, ürünler onaylanmış olarak kabul edilecek ve ürün bedeli ürün sahibi kullanıcıya transfer edilecektir. Ürün Talep Eden Kullanıcı, elektronik yeni (sıfır) ürün’ü ilgili mevzuat gereği kargo teslim tarihi dahil 14 (ondört) gün içerisinde, cayma ve iade koşulları doğrultusunda  herhangi bir gerekçe göstermeksizin Kargo masrafını karşılamak şartı ile cayma/iade hakkını kullanabilir. Ancak ürünün orijinal kutusu ve ambalajının zarar görmesi/açılması, faturası ve tamamlayıcı aksesuarlarının olmaması, ürün jelatinlerinin sökülmesi, montaj yapılması vb. durumlarda ürünün yeni/sıfır olarak satılabilir özelliğinin kaybolması nedeni ile cayma ve iade hakkı kullanılamaz. Ayrıca elektronik ve dijital ortamda anında ifa edilen ve tekrar kullanılması mümkün olmayan ürünler (seri numarası, lisans anahtarı, key, süreli abonelik ve üyelikler vb.) cayma ve iade kapsamı dışındadır.
 • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği ürün, Kargo firması görevlileri tarafından kendisine teslim edilirken görevlilerin yanında paketi/kutuyu ve içindekileri kontrol etmesi, denemesi gerekir. (Kargo görevlileri kontrol için beklemekle yükümlüdür.) Pakette ve içindeki ürünlerde herhangi bir ezilme, hasar, kırık, yırtık, ıslanma vb. olumsuz durumlar var ise paketin ve ürünlerin fotoğraf/video çekimlerini yaparak, görevliler ile beraber hasar tespit tutanağı tutularak iade etmesi gerekir. Aksi bir durumda veya sonradan tespit edilen Kargo firması kaynaklı hasar/olumsuzluk durumlarında kullanılmış/ikinci el ve yeni (sıfır) ürünler dahil, hasar tespit tutanağı olmadan ürün iadesi mümkün değildir.
 • Ürün Talep Eden Kullanıcı’nın talep ettiği kullanılmış/ikinci el ve yeni (sıfır) ürünü, Kargo firması tarafından hasarsız ve sorunsuz teslimat koşulu ile kendisine teslim edildiği gün dahil, kullanılmış/ikinci el ürün iade süresi olan 3 (üç) gün ve elektronik yeni (sıfır) ürün iade/cayma süresi olan 14 (ondört) gün içinde dahi, ürün talep eden kullanıcının kendi kullanımından kaynaklı ürünü bozması, hasar vermesi, kırması vb. durumunda iade etmesi mümkün değildir.

DEĞİŞİM KOŞULLARI

 • 2. ikinci el ürünlerde değişim imkanı yoktur. Sadece belirtilen şart ve koşullarda iptal-iade işlemi vardır.
 • Yeni-sıfır ürünlerde ürünün arızalı-yanlış-hatalı-eksik vb. olumsuzluk durumlarında 3 (üç) gün içinde değişim talep edilir. Bu tür durumlarda her ihtimale karşın, kanıt olarak resim video çekimleri alınabilir.
 • Değişim talepleri Hesabım/Siparişler menüsünden ilgili ürün karşısında yer alan Destek başlığından talep edilmelidir. Talep sonrası değerlendirmeler yapılarak Değişim gönderimi için Anlaşmalı Kargo Kodu yine Destek bölümünden alıcıya iletilecektir. Değişim için Anlaşmalı Kargo ücreti Satıcı kusuru-hatası-dikkatsizliği sonucu olarak satıcıdan tahsil edilecektir.
 • Ürünün orijinal kutusu ve ambalajının zarar görmesi/açılması, faturası ve tamamlayıcı aksesuarlarının olmaması, ürün jelatinlerinin sökülmesi, montaj yapılması vb. durumlarda ürünün yeni/sıfır olarak satılabilir özelliğinin kaybolması nedeni ile değişim hakkı kullanılamaz. Ayrıca elektronik ve dijital ortamda anında ifa edilen ve tekrar kullanılması mümkün olmayan ürünler (seri numarası, lisans anahtarı, key, süreli abonelik ve üyelikler vb.) değişim kapsamı dışındadır.