Alıcılar İçin Bilgilendirme

Nasıl Satın Alırım?

1

İstediğin Ürünü Seç!

Beğendiğin ürünü detaylı olarak incele. Tüm açıklamaları tek tek oku, gerekirse satıcıya/mağazaya soru sor. Soru sorarken herhangi bir iletişim bilgisi verme. Sadece platform içinde soru/cevap şeklinde ilerle.

2

Kargo Kime Ait?

Kargo ödemesini satıcılar belirler. Ürün fiyatının altında kargo açıklaması mevcuttur. Alıcı ödemeli ise ürün fiyatına ek olarak Kargo Anlaşmamız ile 5 desi/kg kadar sadece 25 TL kargo ücreti platform içinde ödersin. (5 desi/kg üzerinde olan ürünlerde artan her 1 desi/kg için +3,5 TL extra kargo ücreti uygulanır.) Kuryeye ayrıca ödeme yapmana gerek yok. Satıcı ödemeli ise sadece ürün fiyatını ödersin.

3

Ürünü Alıyorum!

Herhangi bir sorun yoksa ürünü sepete ekle ve ilerlemeye devam et. Kimlik ve adres bilgilerini girerek ödeme işlemine geç. Ödemeni güvenli olarak yapabilirsin. Tereddüt etmene gerek yok paran havuz hesabında güvende.

4

Kargoyu Takip Et!

Satıcının ürünü 3 iş günü içinde kargoya vermesi gerekir. Platform içinden ve gelen sms lerden kargoyu takip et ve teslim al. Kuryenin yanında ürünü iyice kontrol et. Kargo kaynaklı hasar var ise her ihtimale karşı resim ve video al, hasar tespit tutanağı tuttur ve iade et.

5

Ürünü Kontrol Et!

Kargoda sorun yok ise teslim al ve ürünü detaylı olarak incele. Onay veya iade için 3 gün süren var. Ürün resimlerdeki ve anlatıldığı gibi değilse, her ihtimale karşı resim ve video al. Hesabım sayfasından iade talep et ve bizden haber bekle. İade onayı sonrası satıcıya ceza olarak indirimsiz karşı ödemeli kargoyu gönder.

6

Üründe Sorun Var!

3 gün kontrol ve kargo süresini unutma ve gecikme. Gecikirsen sistem otomatik olarak onay verecek ve ödemeni satıcıya aktaracaktır. 5. maddede yer alan işlemleri yaptıysan kargonun satıcıya ulaşmasını bekle. Kargo satıcıya ulaşınca yaptığın ödemenin tamamı sorunsuz olarak hesabına/kartına iade edilecektir.

7

Ürünü Beğendim!

Hayırlı olsun. Üründe sorun yoksa paranın satıcıya aktarılması için onay verebilirsin. 3 gün içinde onay veya iade vermez isen sistem otomatik olarak onaylama yapacaktır. Dürüstlüğü ve güvenilirliği için satıcıya/mağazaya yorum ve oylama yaparak destek verebilirsin. Böylece diğer alıcılar içinde yol göstermiş olursun.

8

Yeni/Sıfır Ürünlere Dikkat!

Yeni/Sıfır ürünlerde ilgili mevzuat gereği 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden 9. maddedeki koşullar ile cayma hakkını kullanabilirsin. Ancak iade ederken adil davranarak satıcıyı zarara uğratmamak adına Kargo masrafını sen karşılamalısın. Bu ürünlerde cayma/iade hakkın için 9. maddeyi incelemelisin.

9

Yeni-Sıfır Ürünlerde Cayma/İade Hakkı!

Yeni/Sıfır ürünün orijinal kutusu ve ambalajının zarar görmesi/açılması, faturası ve tamamlayıcı aksesuarlarının olmaması, ürün jelatinlerinin sökülmesi, montaj yapılması vb. durumlarda ürünün yeni/sıfır olarak satılabilir özelliğinin kaybolması nedeni ile cayma ve iade hakkı kullanılamaz. Ayrıca elektronik ve dijital ortamda anında ifa edilen ve tekrar kullanılması mümkün olmayan ürünler (seri numarası, lisans anahtarı, key, süreli abonelik ve üyelikler vb.) cayma ve iade kapsamı dışındadır.

10

2. El Ürünlerde Cayma/İade Hakkı!

2. El ürünlerde kullanımdan dolayı doğan tahmin edilebilir yıpranma payını göz önünde bulundur. Resimlerde ve anlatılanların haricinde bir sorun-eksik-hasar-yanlış-farklı ve benzeri durumlar var ise iade et. Keyfi olarak iade edemeyeceğini unutma.

11

Değişim Koşulları

  • 2. ikinci el ürünlerde değişim imkanı yoktur. Sadece gerekli şart ve koşullarda iptal-iade işlemi vardır.
  • Yeni-sıfır ürünlerde ürünün arızalı-yanlış-hatalı-eksik vb. olumsuzluk durumlarında 3 (üç) gün içinde değişim talep edilir. Bu tür durumlarda her ihtimale karşın, kanıt olarak resim video çekimleri alınabilir.
  • Değişim talepleri Hesabım/Siparişler menüsünden ilgili ürün karşısında yer alan Destek başlığından talep edilmelidir. Talep sonrası değerlendirmeler yapılarak Değişim gönderimi için Anlaşmalı Kargo Kodu yine Destek bölümünden alıcıya iletilecektir. Değişim için Anlaşmalı Kargo ücreti Satıcı kusuru-hatası-dikkatsizliği sonucu olarak satıcıdan tahsil edilecektir.
  • Ürünün orijinal kutusu ve ambalajının zarar görmesi/açılması, faturası ve tamamlayıcı aksesuarlarının olmaması, ürün jelatinlerinin sökülmesi, montaj yapılması vb. durumlarda ürünün yeni/sıfır olarak satılabilir özelliğinin kaybolması nedeni ile değişim hakkı kullanılamaz. Ayrıca elektronik ve dijital ortamda anında ifa edilen ve tekrar kullanılması mümkün olmayan ürünler (seri numarası, lisans anahtarı, key, süreli abonelik ve üyelikler vb.) değişim kapsamı dışındadır.
12

Ödeme İadesi Koşulları!

Kullanıcılarımız sipariş verdiği ve satın aldığı ürünü, kargoya verilmeden önce iptal etme hakkına sahiptir. Kargoya verilmiş ürünlerde Cayma/İade hakkı kullanılacaktır. Ödeme İadesi aşağıdaki koşullar ile sağlanmaktadır.

  • Ödeme Banka Kartıile Online olarak yapıldı ise iptal / iade işlemleri (Bankanıza bağlı olarak) ortalama 15-20 iş günü içerisinde hesabınıza / kartınıza yansır.
  • ÖdemeKredi Kartı ile Online olarak yapıldı ise iptal / iade işlemleri (Bankanıza bağlı olarak) ortalama 3-5 iş günü içerisinde hesabınıza / kartınıza yansır.
  • ÖdemeHavale/EFT olarak yapıldı ise iptal / iade işlemleri 24 saat içerisinde hesabınıza / kartınıza yansır.